جابه جایی خودرو بعد از تصادف چگونه است؟

جابه جایی خودرو بعد از تصادف چگونه است؟

بعد از اینکه خودرو شما دچار سانحه تصادف شد، باید از جا به جا کردن خودرو پرهیز کنید؛ ولی در بعضی از مواقع یکسری استثناهایی وجود داشته که باعث می‌شود شما مجبور به جا به جا کردن خودرو خودتان باشید.

جا به جا کردن خودرو بعد از تصادف نیز قانون و قواعد مخصوص به خودش را دارد و هدف ما از نگارش این پست نیز، بررسی به همین موضوع است. در این پست ما قصد داریم تا جا به جایی خودرو بعد از تصادف را بررسی کنیم.

 

جابه جایی خودرو بعد از تصادف به چه صورت است؟

همانطور که گفتیم، شما بعد از تصادف نباید خودرو خودتان را تکان دهید؛ ولی یک زمان‌هایی یکسری اتفاقاتی می‌افتد که باعث به وجود آمدن یکسری استثناعات می‌شود. برای مثال شما در مرحله اول باید بررسی کنید که قاعده کجاست و این استثنایی که درباره آن صحبت می‌کنیم، چه زمانی رخ می‌دهد.

اگر تصادفات شما فقط منجر به خسارت مالی شد، رانندگان اگر خودروهای خودشان را جا به جا کردند، باید محلی که به عنوان استقرار چراغ‌ها بود را علامت‌گذاری کنند. سپس باید برای اینکه از سد معبر شدن برای ماشین‌های دیگر جلوگیری نکنند، ماشین را به کنار جاده هدایت کنند.

در نهایت هم اگر نیاز بود و مسائل مربوطه در بین خودتان برطرف نشد، می‌توانید درخواست کارشناس دهید تا به صحنه تصادف مراجعه کند.

جابه جایی خودرو بعد از تصادف

حالا اگر شما ماشین تصادفی را به کناره جاده هدایت نکنید، چه اتفاقی می‌افتد؟ مامور نیرو انتظامی که در سر صحنه حاضر شده، به نحو مقتضی اعلام می‌کند. پس اگر تصادف شما فقط خسارات مالی را برای شما به همراه داشت، همان روشی را پیش بگیرید که در بالاتر معرفی کردیم.

ولی اگر این تصادفات باعث مرگ یا فوت یک یا چند نفر شد باید چیکار کنیم؟ در این لحظه شما تنها وظیفه‌ای که دارید این است که سریعا با 110 تماس بگیرید و داستان به وجود آمده را برای آنها تعریف کنید. سپس باید مامورین نیرو انتظامی نیز خودشان را فورا به محل حادثه برسانند.

سپس اگر مامور نیرو انتظامی تشخیص داد که جسد باعث سد معبر ماشین یا باعث به وجود آمدن مشکلاتی در نظم شده، باید جسد را حرکت دهد و یه سمتی ببرد که خللی در انجام کارهای بقیه رخ ندهد. ولی قبل از این حرکت دادن جسد، باید محل استقرار آن را علامت‌گذاری کند.

سپس باید جسد را حفظ کرده تا مقامات مسئول تصادف به نتیجه کلی درباره داستان به وجود آمده برسند.

 

فرار نکنید!

فرار نکنید!

سعی کنید که همیشه انسانیت را انتخاب کنید؛ اگر شما در هر زمانی تصادف کردید و یکی از طرفین تصادف دچار آسیب یا جراحت شد و یا خدانکرده جانش را از دست داد، دست و پای خودتان را گم نکنید. به شما حق می‌دهیم؛ در این لحظه، واقعا استرس بدی به شما وارد می‌شود.

ولی در آن لحظه، انسانی‌ترین کار این است که به فرد مجروح کمک کنید. درواقع کمک به مجروح بسیار گزینه بهتری نسبت به استرس گرفتن و فرار کردن است.

البته اگر بحث انسان بودن را هم کنار بگذاریم، از لحاظ قانونی نیز برای شما بصرفه نیست که بخواهید فرار کنید.

اگر شما تصادف کنید و سپس به جای کارهای عاقلانه به مانند کمک به مصدوم یا جا به جایی خودرو، فرار کنید، قانون مجازات‌های سنگین‌تری را برای شما آماده می‌کند.

 

پشگیری از تصادف

همیشه ما این جمله را در همه جا خواندیم که حادثه در کمین است. درواقع شما با انجام یکسری از کارها می‌توانید امکان تصادف را به حداقل برسانید؛ ولی اینطور هم نیست که شما باید کلیه مراحل احتیاط را کنار بگذارید.

در مرحله شما باید به عنوان یک راننده، تمامی نکات لازم را رعایت کنید تا از به وجود آمدن هر گونه تصادف جلوگیری کنید. همانطور که می‌دانید، تصادف می‌تواند باعث آسیب رساندن به یک یا چند نفر شود و شما با رعایت یکسری قوانین ساده، می‌توانید از تصادف و آسیب دیدن افراد مختلف، جلوگیری کنید.

اگر هم با این قوانین آشنا نیستید، پیشنهاد می‌کنم که نگاهی به قوانینی که توسط سازمان راهنمایی و رانندگی مشخص شده بیندازید. البته احتمالا شما نیز در زمان یادگیری رانندگی، به خوبی با این قوانین آشنا شدید.

 

مطالعه بیشتر : قبل از فروش خودرو تصادفی این نکات را رعایت کنید

خودرو را بعد از تصادف، جا به جا نکنید

 

همه تصادفاتی که در نهایت منجر به مرگ می‌شود، عمدی نیستند و درواقع هیچ قصاصی هم در انتظار شما نیست. برای همین اگر بعد از اینکه تصادف کردید و یکی از طرفین جانش را از دست داد، لازم نیست که استرس بگیرید و هول کنید. در اولین مرحله باید به اعصاب خودتان مسلط باید تا بتوانید بهترین راهکار به ذهنتان بزند.

در بسیاری از مواقع نیز شخص خطاکار سعی می‌کند که صحنه تصادف را فرار کند؛ چون می‌ترسد که شاید مجازات‌های سنگینی برایش در پی داشته باشد. ولی فرار کردن از صحنه تصادف می‌تواند جرم شما را چند برابر کند.

 

جمع بندی

موارد بیشتری درباره بحث جا به جایی خودرو بعد از تصادف وجود داد؛ ولی ما در این مقاله سعی کردیم تا از بحث‌های الکی جلوگیری کنیم و بهترین و مهم‌ترین نکاتی که باید رعایت کنید را به شما معرفی کنیم.

در این مقاله ما سعی کردم تا به جواب سوالِ جا به جایی خودرو بعد از تصادف چگونه است بپردازیم. اگر هر سوالی درباره مقاله داشتید، می‌توانید از قسمت کامنت‌ها از ما بپرسید.

 

آخرین مقالات

پرسش و پاسخ 0

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *