عوامل اصلی تصادفات جاده ای

عوامل اصلی تصادفات جاده ای

عوامل تصادفات جاده ای را به جرات می‌توان جزو عوامل اصلی مرگ و میر در ایران اسم برد که هر ساله نیز عزیزان زیادی را در همین تصادفات، از دست می‌دهیم. طبق آمارهایی که منتشر شده، هر ساله به طور میانگین، بیش از یک میلیون نفر در اثر تصادف، جان خودشان را از دست می‌دهند (در جهان) و بیش از 50 میلیون نفر هم در اثر تصادفات، مجروح می‌شوند.

برای همین شما به عنوان یک راننده، باید با عوامل تصادفات جاده ای آشنا باشید؛ چرا که آشنا بودن شما با این موارد، می‌تواند تاثیرات زیادی را در کاهش تصادفات داشته باشد که یعنی هم خودتان به عنوان راننده در امان می‌مانید و هم مردمان دیگر و همچنین خودروتان تبدیل به ماشین تصادفی نشود.

در ادامه این مقاله از سایت ماشین تصادفی، این عوامل را با هم بررسی می‌کنیم.

عوامل اصلی تصادفات جاده ای

عوامل اصلی تصادفات جاده ای

طبق تحقیقاتی که منتشر شده، سه عامل انسان، جاده و وسیله نقلیه را به عنوان عوامل اصلی تصادفات جاده ای می‌شناسند. چون تمامی تصادفاتی که در سرتاسر دنیا رخ می‌دهد، همگی مربوط به یکی از این سه بخش می‌شود.

در بین سه عامل اصلی تصادفات جاده ای که در بالا معرفی کردیم هم، گفته شده که عامل انسان و خطاهای انسانی، بیشترین تاثیر را بر روی تصادفات دارد. در ادامه این بخش، نگاهی دقیق‌تر را به عوامل تصادفات جاده ای می‌اندازیم:

  •       93 درصد کل تصادفات جاده ای، مربوط به انسان می‌شود.
  •       34 درصد از کل تصادفات جاده ای، مربوط به جاده می‌شود.
  •       12 درصد از کل تصادفات جاده ای، مربوط به وسیله نقلیه می‌شود.

البته شاید با خواندن گزینه‌های بالا، کمی سردرگم شده باشید. در واقع باید بدانید که در اکثر تصادفات، دو عامل به صورت همزمان باعث یک تصادف می‌شود. برای مثال فرض کنید که راننده خواب الود بوده و سپس ماشین به سمت جاده خاکی منحرف می‌شود که در نهایت هم باعث پنچر شدن ماشین می‌شود. در این لحظه، هم انسان تاثیر داشته و هم وسیله نقلیه.

ولی در کل می‌توان به جرات گفت که انسان، بیشترین تاثیر را بر روی بروز تصادفات جاده ای دارد. البته همانطور که گفتیم، آمارهای بالا، به صورت مشترک هستند. ولی در ادامه قصد داریم تا عوامل که به صورت تکی، باعث بروز تصادفات می‌شوند را معرفی کنیم.

  •       57 درصد از تصادفات مربوط به عوامل انسانی می‌شود
  •       3 درصد از تصادفات مربوط به عوامل جاده ای می‌شود

در این آمار، حتی ما می‌توانیم متوجه شویم که عامل انسانی، به تنهایی می‌تواند بیشترین تاثیر را بر روی بروز تصادفات جاده ای داشته باشد. پس لازم است که بیشتر از هر مورد دیگری، بیشتر از همه توجه خودمان را بر روی عوامل انسانی معطوف کنیم.

البته این آمارها به همینجا ختم نمی‌شوند؛ بهتر است که کمی بیشتر، آمارهای مربوط به عوامل انسانی را بررسی کنیم. در ادامه، به آمارهای مربوط به تصادفاتی می‌پردازیم که عوامل انسانی نیز در آنها دخیل است:

  •       27 درصد از کل تصادفات جاده ای، مربوط به عوامل انسانی در کنار عوامل جاده ای است.
  •       6 درصد از کل تصادفات جاده ای، مربوط به عوامل انسانی در کنار عوامل وسیله نقلیه است.
  •       3 درصد از کل تصادفات جاده ای، مربوط به هر سه عامل (انسانی، جاده ای، وسیله نقلیه) میشود.

راهکارهایی برای جلوگیری از تصادفات

راهکارهایی برای جلوگیری از تصادفات

همانطور که در بالا هم متوجه شدیم، عوامل انسانی جزو اصلی‌ترین عوامل تصادفات جاده ای هستند که باید بیشتر از همه، به فکر این موضوع باشیم تا از تصادفات احتمالی، جلوگیری کنیم. البته اینطور هم نیست که موارد دیگر را در نظر نگیریم. در ادامه، چند نمونه از راهکارهایی برای جلوگیری از تصادفات را به شما معرفی می‌کنیم:

1. افزایش تمرکز

اصلی‌ترین عاملی که می‌تواند هر تصادفی را رقم بزند، تمرکز است؛ اگر شما واقعا تمرکز داشته باشید، حتی در زمان وقوع تصادف هم می‌توانید از بروز خسارت‌های بیشتر، جلوگیری کنید. طبق تحقیقات منتشر شده، افزایش آرامش و تمرکز می‌تواند بهتره بهره را در ایمنی داشته باشد.

2. بررسی شرایط خودرو در فصول مختلف

عوامل وسیله نقلیه هم نقش بسزایی در بروز تصادفات جاده ای دارد؛ هر چند درصد بسیار کمی از تصادفات مربوط به عامل وسیله نقلیه می‌شود؛ ولی اینطور هم نیست که از آن چشم پوشی کنید.

شما به عنوان یک راننده، باید همیشه حواستان به بخش‌هایی به مانند چرخ، ترمز، چراغ و … باشد. چون کوچک‌ترین مشکل در این بخش‌ها، می‌تواند تاثیرات بسزایی را در بروز تصادفات جاده ای داشته باشد.

همچنین در فصل‌های بارانی به مانند زمستان و پاییز که همیشه در معرض برف و باران هستند، پیشنهاد می‌شود که تا جای ممکن رانندگی نکنید و در صورت رانندگی هم، تمامی عوامل ایمنی را رعایت کنید.

3. افزایش مهارت رانندگی

رانندگی یک مهارت است! برای همین اگر شما یک راننده هستید، باید همیشه سعی و تلاش کنید که مهارت‌های رانندگی خودتان را افزایش دهید. همانطور که در بالاتر هم توضیح دادیم، عوامل انسانی جزو اصلی‌ترین عوامل تصادف است و شما با افزایش مهارت‌های رانندگی، می‌تواند تا حد زیادی از بروز تصادفات جاده ای جلوگیری کنید.

جمع بندی

تصادف یک امر بسیار بدیهی است که ممکن است در طول دوران رانندگی هر شخصی، به دفعات پیش بیاید. ولی برخی از این تصادفات هم می‌تواند بسیار گران تمام شود!

برای همین شما موظف هستید که تا جایی که امکان دارد، از بروز این تصادفات جلوگیری کنید. در این مقاله، سعی کردیم تا شما را با عوامل تصادفات جاده ای آشنا کنیم و مراحل جلوگیری از آن را نیز به شما توضیح دهیم. اگر هر سوالی درباره این مقاله داشتید، می‌توانید از قسمت کامنت‌ها از ما بپرسید.

آخرین مقالات

پرسش و پاسخ 0

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *