چطور مشکلات شاسی خودرو را در زمان خرید شناسایی کنیم؟

شناسایی مشکلات شاسی خودرو

شاسی‌های خودرو، جزو مهم‌ترین بخش‌های هر ماشینی به شمار می‌روند که هر گونه عیب و ایراد بر روی آنها، می‌تواند باعث هزینه‌های زیادی برای شما شود. برای همین بهتر است که به خوبی با مواردی به مانند انواع، سلامت و مشکلات مربوط به شاسی خودرو آشنا باشید.

در ادامه این مقاله از سایت خریدار ماشین تصادفی ، قصد بررسی به همین موارد را داریم.

انواع شاسی خودرو

قبل از بررسی مشکلات مربوط به شاسی خودرو، بهتر است که ابتدا با انواع آن آشنا شوید تا بتوانید درک بهتری را از این موضوع داشته باشید.

شاسی‌های خودرو معمولا در دو نوع مستقل و نیمه جداشدنی هستند که هر کدام از آنها هم دارای مزایا و معایب خاص خودش است. در ادامه این بخش، این دو نوع شاسی را به شما معرفی می‌کنیم:

شاسی مستقل

این نوع از شاسی خودرو، معمولا از دو تکه آهن ناودانی با طول بلند به وجود می‌آیند. البته این شاسی‌ها در انتهای ماشین، کمی بالاتر می‌آیند تا بتوانند فضای بیشتری را برای دیفرانسیل و فنرها ایجاد کنند.

در طراحی این نوع از شاسی‌ها، از ورق‌های فلزی نازکی استفاده می‌شود که البته در قسمت‌هایی از شاسی که وزن بیشتری را تحمل می‌کنند، قطعا ورق‌های فلزی که ضخامت بیشتری دارند، استفاده می‌شود.

شاسی نیمه جدا شدنی

در مقابل شاسی‌های مستقل، شاسی نیمه جدا شدنی وجود دارد که برای اول بار، توسط شرکتی به نام “روور” ساخته شد. این نوع شاسی‌ها هم در دو قسمت ثابت و قسمت‌های جداشدنی از شاسی تشکیل می‌شوند که در بخش ثابت، اجزایی به مانند کف، ستون‌ها، دیوارهای جلوی موتور قرار دارند و در بخش قسمت‌های جداشدنی از شاسی هم اجزایی به مانند سقف خودرو، پنجره جلویی و … وجود دارند.

مشکلات شاسی خودرو

مشکلات شاسی خودرو

همه با وضعیت جاده‌ای ایران و کیفیت اجرایی آنها آشنا هستند. یعنی اگر شما چه رعایت بکنید و چه رعایت نکنید، بالاخره بعد از مدتی، ممکن است که شاسی خودرو شما دچار مشکلات مختلفی به مانند شل شدگی در بخش اتصالا یا پیچ‌ها شود.

البته این موضوع، جدای از بحث تصادف است؛ هیچ شکی در آن نیست که شاسی‌های خودرو در تصادفات مختلف، دچار ضربات و مشکلات متفاوتی شوند که باعث می‌شود ا از حالت اصلی و استاندارد خودشان، خارج شوند.

سلامت شاسی خودرو

سلامت شاسی خودرو، قطعا یکی از اصلی‌ترین موارد در زمان خرید و فروش خودرو به شمار می‌رود؛ چون میزان سلامت شاسی خودروها می‌تواند تاثیرات مستقیمی را بر روی قیمت آنها بگذارد.

ولی برای اینکه شما متوجه سلامت شاسی خودرو شوید، قطعا نیاز به مهارت و تجربه‌های بالایی در این زمینه دارید؛ شاید شما بتوانید یکسری از مشکلاتی را متوجه شوید؛ ولی قطعا نمی‌تواند به اندازه شخصی که به عنوان کارشناس فعالیت می‌کنند، سلامت شاسی خودرو را بررسی کنید.

برای همین پیشنهاد می‌شود که اگر قصد بررسی سلامت شاسی خودرو را دارید، حتما آن را به دست یک متخصص بسپارید.

علائم مشکلات شاسی خودرو

علائم مشکلات شاسی خودرو

همانطور که در بالا هم توضیح دادیم، عوامل و دلایل مختلفی هستند که می‌توانند به صورت مستقیم، بر روی سلامت شاسی خودرو، تاثیر بگذارند. ولی در برخی از موارد، ممکن است که به دلیل نداشتن تجربه کافی، متوجه این مشکلات نشوید و فکر کنید که هیچ مشکلی، شاسی خودرو شما را تهدید نمی‌کند.

در ادامه این بخش، قصد داریم تا علائم مشکلات شاسی خودرو را به شما معرفی کنیم تا با بررسی کردن آنها بتوانند به مشکلات مربوط به شاسی خودرو خودتان، پی ببرید.

1. صدا و اصطکاک در جلوبندی

هر خودرویی، یک صدای مخصوص به خودش را دارد که اگر کمی توجه کنید، می‌توانید متوجه این صداها شوید. ولی صداهایی که ناشی از مشکلات مربوط به شاسی خودرو هستند، کاملا متفاوت می‌باشند که با بررسی آنها، می‌توانید به راحتی متوجه مشکلات مربوط به شاسی خودرو شوید.

البته اکثر این صداها، معمولا در بخش جلوبندی ماشین است؛ معمولا این صداها بعد از تصادفات به وجود می‌آید.

2. انحراف فرمان

شاسی‌ها، همگی در یک حالت استانداردی قرار دارند که وقتی که از حالت استاندارد خودشان خارج شوند، در نتیجه می‌توانید مشکلات مختلفی را به همراه داشته باشد که انحراف فرمان هم یکی از آنهاست.

احتمالا با اصطلاح “کشیدن فرمان” آشنا هستید. در این لحظات، معمولا وقتی که شما دست را از روی فرمان برمی‌دارید (ماشین باید در حین حرکت باشد) فرمان به صورت خودکار و آهسته، به سمت چپ یا راست می‌رود که یکی از مشکلاتی که می‌تواند باعث این نقص شود، مربوط به شاسی خودرو است.

خودروها ممکن است که بعد از استفاده طولانی، دچار این مشکل شوند و البته اگر هم خودرو شما تصادفی باشد و شاسی شما نیز در حین تصادف، آسیب دیده باشد که بیشتر در معرض این خطر هستید.

3. پوسیدگی شاسی

معمولا همیشه در حین مراحل ساخت خودرو، شاسی اتومبیل را با استفاده از مواد ضد رنگ می‌پوشانند تا بتوانند مقاومت آن را در برابر مواردی به مانند رطوبت، بالا ببرند. ولی این موادها، دائمی نیستند و بعد از مدت زمان طولانی، قطعا رطوبت می‌تواند پیروز میدان شود و اثرات مخرب خودش به مانند پوسیدگی را بر روی شاسی خودرو ایجاد کند.

4. خمیدگی شاسی

از خمیدگی شاسی هم می‌توان به عنوان یکی از اصلی‌ترین مشکلات شاسی‌های خودرو اسم برد. البته این مورد، بیشتر در زمانی رخ می‌دهد که اتومبیل شما، دچار صانحه تصادف شده باشد.

برای بررسی این مشکل هم، کار سختی را در پیش ندارید. فقط کافی است که در اطراف اتومبیل قدم بزنید تا ببینید که آیا تغییر شکلی در بدنه خودرو وجود دارد یا نه.

5. ساییدگی غیرمعمولی لاستیک‌های خودرو

احتمالا شما هم بر روی خودرو خودتان یا نزدیکان خودتان مشاهده کردید که با اینکه لاستیک‌های خودرو را جدیدا تعویض کردند، ولی باز هم در مدت زمان بسیار کمی، دچار ساییدگی شدند. یکی از اصلی‎ترین دلایلی که می‌تواند باعث این مشکل شود، مربوط به مشکلات بخش شاسی اتومبیل است که باید حتما بررسی شود.

 

آخرین مقالات

پرسش و پاسخ 0

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *