۱۰ نکته طلایی مربوط به قولنامه خودرو

۱۰ نکته طلایی مربوط به قولنامه خودرو

نوشتن قولنامه خودرو یکی از حساس‌ترین بخش‌ها در زمان خرید و فروش خودرو به شمار می‌رود که شما چه به عنوان خریدار و چه به عنوان فروشنده، باید با تمامی بخش‌های آن، آگاه باشید. چون اگر آگاهی‌های لازم را در این زمینه را نداشته باشید، ممکن است که دچار سوء استفاده‌های حقوقی که در نتیجه، مشکلات مختلفی را برای شما در بر دارد.

در ادامه این مقاله از سایت خریدار ماشین تصادفی، قصد داریم تا اطلاعات کامل و 10 تا از بهترین نکاتی که شما باید در زمان نوشتن قولنامه با آن آشنا باشید را شما معرفی کنیم.

10 تا نکات مهم در نوشتن قولنامه ماشین

10 تا نکات مهم در نوشتن قولنامه ماشین

البته نکات‌ بسیار زیادی درباره این موضوع وجود دارد؛ ولی چند نمونه از آنها را می‌توان در لیست مهم‌ترین‌ها قرار داد. به طوری که بررسی نکردن آنها می‌تواند باعث مشکلات مختلفی شود که در بخش مقدمه، درباره آن صحبت کردیم.

در ادامه این بخش، 10 تا از مهم‌ترین این نکات را به شما معرفی می‌کنیم؛ به موارد زیر دقت کنید:

1. طرفین را مشخص کنید

اولین نکته‌ای که باید در زمان نوشتن قولنامه بدانید، این است که باید اطلاعات طرفین قرارداد، به صورت دقیق نگارش شود. این اطلاعات عبارتند از:

  •       نام
  •       نام خانوادگی
  •       نام پدر
  •       شماره ملی
  •       شماره شناسنامه
  •       آدرس دقیق محل سکونت
  •       شماره تماس

البته شما باید بعد از مشاهده این اطلاعات در قولنامه، باید حتما مدارک شناسایی طرف مقابل را هم بررسی کنید و آن را با اطلاعات نوشته شده، مطابقت دهید.

2. استعلام از مدارک فروشنده

در بعضی از مواقع هم وجود دارد که شما مثلا خودرو خودتان را به شخص دیگری می‌سپارید تا برای شما به فروش برساند؛ در این لحظه، شما باید به فروشنده، وکالت دهید که به صورت قانونی، نماینده شماست که این کارها هم باید در دفترخانه انجام شود.

پس اگر فروشنده ماشین، صاحب ماشین نیست، شما باید بررسی کنید که آیا آن شخص، واقعا نماینده قانونی صاحب ماشین هست یا نه! این مراحل استعلام باید از طریق دفترخانه‌ها انجام شود و تا وقتی که شما از این مورد مطمئن نشدید، از امضاء قولنامه، حتما خودداری کنید.

3. قولنامه نباید مبهم باشد

بعضی از افراد هستند که در زمان نوشتن قولنامه، از کلمات مبهم و پیچیده استفاده می‌کنند که این موضوع می‌تواند باعث سردرگمی در طرفین قرارداد شود. در صورتی که قولنامه باید به صورت کاملا واضح نگارش شود.

4. اطلاعات ماشین، باید دقیق وارد شود

از مهم‌ترین بخش‌های هر قولنامه خودرو، مربوط به اطلاعات خودرو می‌شود؛ حتما قولنامه را بررسی کنید که تمامی اطلاعات خودرو، به صورت واضح نوشته شده باشد. همچنین شما باید حتما قبل از امضاء قولنامه، اطلاعاتی که در داخل قولنامه نوشته شده است را با مدارک خودرو، تطبیق دهید و در صورت مشاهده هرگونه مغایرت، از امضاء قولنامه خودداری کنید.

5. نحوه پرداخت

یکی دیگر از مهم‌ترین بندهای قولنامه ماشین مربوط به هزینه مبلغ توافق یافته است که باید به صورت دقیق و واضح نوشته شود. همچنین باید در ادامه این بند، به صورت کامل ذکر شود که طریقه پرداخت مبلغ توافق یافته، به چه صورت است.

6. جریمه برای شخص خاطی

حتما باید در قولنامه خودرو، یک بندی را برای اشخاص خاطی در نظر بگیرید و اگر مشاهده کردید که چنین بندی وجود ندارد، حتما آن را اضافه کنید. اگر هم طرف مقابل از اضافه کردن بند جریمه برای شخص خاطی جلوگیری می‌کند، بدون هیچ شک و تردیدی، قولنامه را امضاء نکنید.

در این بند باید به صورت کاملا واضح ذکر شود که طرفین قرارداد بتوانند در صورت بروز هرگونه مشکل قانونی یا فنی و … که مربوط به خودرو است، بتوانند جریمه آن را از طرف مقابل قرارداد اخذ کنند.

7. حق فسخ

حق فسخ هم یکی از مهم‌ترین بندهای قولنامه در خودرو به شمار می‌رود. در این بند، باید به صورت واضح ذکر شود که اگر یکی از طرفین قرارداد به شروط قولنامه پایبند نبود، طرف مقابل بتواند قولنامه را فسخ و ابطال کند. حالا این شرایط می‌تواند مربوط به شرایط پرداخت باشد و یا هر چیز دیگری.

البته یادتان باشد که تمامی این شرایط هم باید به صورت واضح، در قولنامه‌ها ذکر شود.

در بعضی از قولنامه‌ها مشاهده شده که فقط یک بند مربوط به جریمه را ذکر می‌کنند و یا اینکه یک بند مربوط به همین بند حق فسخ. این مورد کاملا اشتباست و شما باید تمامی مسیرها را برای یک خرید یا فروش امن، ایجاد کنید.

8. امضاء شاهدین

حتما حتما حتما باید دو نفر از افراد مطمئن طرفین و به عنوان شاهد، پایین قرارداد را امضاء کنند. البته در زمان امضاء هم باید تمامی اطلاعات شاهدین هم به صورت کاملا واضح نوشته شود. این اطلاعات دقیقا باید به مانند اطلاعات طرفین قرارداد باشد.

9. زمان پرداخت

در مرحله اول باید بدانید که در قولنامه خودرو، باید به صورت واضح نوشته شود که چه زمانی را برای پرداخت خودرو، انتخاب کردید. در مرحله دوم، باید این مورد را بدانید که زمانی باید تمام مبلغ تعیین شده را واریز کنید که سند به صورت رسمی، به شما که خریدار هستید منتقل شده باشد.

10. رونوشت از قولنامه دستی

بعضی از قولنامه‌های خودرو، به صورت دستی نوشته می‌شود. در این لحظه، باید چندین رونوشت (فتوکپی) از قولنامه دستی را تهیه کنید و آنها را در اختیار بنگاه یا نمایشگاه، خریدار، فروشنده و یک فرد مورد اعتماد بسپارید.

 

آخرین مقالات

پرسش و پاسخ 0

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *